PROTAŞ A.Ş. 1989 yılından bu yana asansör motorları ve alev sızdırmaz (ex-proof) elektrik malzemeleri üreten, tamamı yerli sermayeli ve çoğunluğu konusunda uzman çalışanlardan oluşan çok ortaklı bir kuruluştur.

 Şirket merkezi İstanbul’da olup, üretim, Ocak 2006’dan itibaren Balıkesir Organize Sanayi Bölgesindeki 2500 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 5000 m2’lik fabrikamızda yapılmaktadır.  

Ürün ve üretim kalitesinden ödün vermeyen PROTAŞ A.Ş. Konusunda uzman ve deneyimli mühendis ve yetkin işçisiyle,  müşteri memnuniyetinin sürekliliğini ilke edinmiş, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini kurarak TÜV’den belgelendirmiş, ürün kalitesini TSE-Ex ve TSEK ile belgelendirmiştir.

Asansör motorlarımız İtalyan Silvestri know-how’ı ile tasarlanıp üretilmekte olup, elektriksel ve mekanik özellikleri ile üstün bir performans örneğidir.

Rotor sincap kafes kısa devre sistemi özel boyutlu elektrolitik bakır baralar ile oluşturulmuş SILVESTRI “know-how” ı ile bakır ve gümüş kaynağı kullanılarak birleştirilmiştir. Bu özel konstrüksiyon ile bir asansör motorunun en önemli özellikleri olan gereken yüksek kalkış momenti, düşük kalkış akımı ve yüksek verim, sessiz çalışma gibi hususlar, alüminyum enjeksiyon rotorlu motorlara nispeten çok daha mükemmel bir şekilde sağlanmıştır.

Konvansiyonel çift hızlı motorlar yanında, vvvf kontrollu sistemlerde kullanılmak üzere tek hızlı motorlar da üretilmektedir. Asansör uygulamalarındaki koşulları sağlayacak şekilde tasarlanmış ve üretilmektedir.

Sessiz ve arızasız yataklama olanaklarını sağlayabilmek için motorlarımız bronz kayar yataklı olarak imal edilmekte, yatak ve mil taşlama toleransları en hassas şekilde kontrol edilerek yataklama sorunları minimum seviyeye indirilmiştir. Müşteri tarafından istenildiğinde rulmanlı yataklı da yapılmaktadır.

Rotorların balansları, çok hassas bir şekilde bilgisayarlı balans ayar laboratuarımızda gerçekleştirilmektedir.

Motorlarımızın standartlarda öngörülen tüm tip deneyleri bağımsız bir laboraruarda yaptırılmış olup, PROTAŞ’da üretilen her motor, malzeme giriş ve proses kontrollarının yanında, üretimi tamamlandıktan sonra tam teçhizatlı bilgisayarlı test laboratuarımızda test edilerek her motorla birlikte bir test sertifikası verilmektedir.

Ürün ve hizmet güvenilirliği ve kalitesiyle pek çok toplu konut, alışveriş merkezi, iş yerleri ve apartmanların asansörlerinde tercih edilen CE işaretli asansör motoru markası olmasının mutluluğuyla PROTAŞ müşterilerine hizmet etmektedir.

Asansör motorlarındaki PROTAŞ markasının güvenilirliği ve kalitesi nedeniyle piyasadan gelen talepler üzerine bir süredir geliştirmekte olduğumuz asansör makineleri ve fren bobinlerinin tasarım ve deneylerini tamamlayarak işletmede başarılı denemelerden sonra 2011 yılında piyasaya arz etmiştir. PROTAŞ Sessiz, titreşimsiz ve yüksek verimli asansör makine motor grupları ile de müşterilerinin hizmetindedir.

Alevsızdırmaz elektrik malzemeleri üretiminde mühendislik kadromuz uzun yılların  deneyimi ile uluslararası kabul görmüş dizaynları ve PROTAŞ bilgilerini birleştirerek müşterilerimizin tehlikeli sahalarda emniyetle kullanabilecekleri PROTAŞ marka “ex-proof” elektrik malzemelerini ortaya çıkarmış, TSE İzmir Ex-proof laboratuarlarında kontrol ve test edildikten sonra sertifikalanmıştır.

Ayrıca bu tasarımları ve ürünler i bağımsız yetkili laboratuvarlarda test ettirerek belgelendirmektedir. ATEX koşullarında üretimin sağlanması için EN 13980 ATEX üretim yönetim sistemini kurmuş FTZU’dan belgelendirmiş ve uygulamaktadır.

Alevsızdırmaz elektrik malzemelerimiz korozyon ve darbe mukavemeti en yüksek alüminyum alaşımı olan ETİAL 140 veya eşdeğeri malzemelerden dökülmekte olup çalışma ortamlarındaki korozif etkilere karşı ayrıca tekrar fırın boya ile boyanmaktadır.

Camlı mamüllerimizin borosilikatlı ısı ve darbe mukavemetli camları yurtdışından bu konuda uzman üreticilerden temin edilmektedir.

Alevsızdırmaz ekipmanlarımızın içinde kullanılan diğer elektrik malzemeleri ülkemizdeki  TSE standartlarına uygun üretim yapan kalite güvencesi taşıyan, seçilmiş markalardan temin edilerek uzun ömürlü ve sağlıklı bir çalışma olanağı yakalamaktadır.

Tüm bilgi ve deneyimlerimizle PROTAŞ markası ürünlerle müşterilerimizin memnuniyetini sürekli kılmak amacıyla hizmetinizde olduğumuzu, her zaman ürünlerimizin arkasında olduğumuzu bilgilerinize sunarız.